Sunday, November 20, 2005

One of a Kind

Going through the holiday food ads, and using our Handy-Dandy Pocket Calculators, we can find the price of ONE of the items that come packaged in boxes or packs. Since we so rarely buy  just one, we may forget what one most nearly costs. Here are a few from the specials found in my junk mail.  Slide your cursor over the answer to reveal it.

One Kellogs  strawberry pop tart from a package 
21
cents
One Pound of Maxwell House coffee in 3 pound can  $
1.66

One Holiday paper plate
10 cents
One Thomas English muffin 
33
cents
One candy cane
7
cents
One 8 ounce serving of Pepsi in 2 liter bottle
12
cents
One Hershey chocolate kiss 
7
cents
One Duracell AA battery (at Albertsons)
67
cents
One Rayovac AA battery (at Big Lots) 
19
cents
One shot (2 oz) of Seagram Seven 
51
cents
One glass (6 oz) of Coke
13
cents
One Hi-ball, coke and Seagram Seven, is,
64
cents
Order on from a bar and you pay
?
Cents, I don't remember.
One color print from your film, when you buy fifty,
19
cents
One exposure on Fuji Quicksnap camera
13
cents
Making each picture
32
cents
To celebrate, one glass champagne, (6 oz),
2.35
dollars
(That must be the "good stuff")

9 comments:

judypearllove said...

prices seem cheap when you put it that way. hopefully your journal entries will operate like they use to real soon. You also are making me hungry

plieck30 said...

Well that is interesting. we needed to know those prices. Thanks, Paula

bamawmn46 said...

Last time I ordered a mixed drink from anywhere was much more expensive that the total cost.  If I remember correctly, I think it was about $3 or $4....  Now I know why I don't go out anymore... ho hum, boring I know....  Jackie

jckfrstross said...

So are you back? love these:)

Deb

mavarin said...

I guess that means you've got it all working again.  Hooray!  Now I can stop worrying about you.  So how come you removed the ones about how it wasn't working? - Karen
http://outmavarin.blogspot.com

thegirlnexdoor77 said...

now that is interesting.  ejoyed reading your journal.  will come bac again i am sure.  Terry Ann  

valphish said...

That is very, very interesting, Chuck!! xox
http://journals.aol.com/valphish/ValsThoughts

annalisa135 said...

It sounds rather cheap when you put it that way.  Shame it adds up at the register though.  :-)  I always seem to pay so much money for food, and then I look and say "What did I buy? I didn't buy THAT much."  :-)

thanks for this thought provoking entry.

magogos said...

I'll spend my $$on the champaigne, thank you. Margo